Gülten Dayıoğlu

1935 yılında Kütahya’nın Emet ilçesinde doğdu. Öğreniminin bir bölümünü Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yaptı. İstanbul’da Atatürk Kız Lisesini bitirdi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu. Dışardan sınavlara girerek ilkokul öğretmeni oldu. On beş yıllık hizmetten sonra 1977 yılında istifa ederek öğretmenlikten ayrıldı. Halen yoğun biçimde yazmayı sürdürmektedir.Yazma eylemi paralelinde, Türkiye’nin dört bir yanında, Okullar, Sivil Toplum Örgütleri, çeşitli kültür kuruluşları, Belediyeler vb. tarafından düzenlenen söyleşi ve imza günlerine katılarak, okuyucularıyla buluşuyor. Ülke çapında, Eğitim Fakültelerinde eserleri yüksek lisans ve doktora tezlerine konu olmakta.

1965’ten beri zaman zaman bu konuları  -CUMHURİYET: (1965-1967) ve MİLLİYET: (1967-87) gazetelerinde yazdı.

Halen çeşitli dergilerde söyleşileri yayınlanmakta.
Yurtiçi ve yurtdışında katıldığı çeşitli oturumlarda, eğitim öğretim sorunları ve ÇOCUK-GENÇLİK EDEBİYATI ile ilgili olarak, elliyi aşkın bildiri sundu.
İlkokul Üçüncü sınıfta, öğretmeninin yazarlık yeteneğini saptamasıyla, yazma bilinci edinmeye başladı. On beş yaşındayken, bir öyküsü, Afyon’da yerel bir gazetede (1950) yayınlandı.
İlk kitabın basımı, 1963 yılında gerçekleşti. BAHÇIVANIN OĞLU adıyla okuyucuya sunulan bu kitap, çocuklar için hazırlanmıştı. O zamandan bu yana (1963-2007) kesintisiz olarak, yeni baskılarla kuşaktan kuşağa hizmet veren seksen beş kitap yazdı. Bu eserler, 7 -18 yaş arası, çocuk ve gençlik düzeyine göre hazırlanmış, öykü ve romanlarla gezi kitaplarından oluşmaktadır. Ayrıca yayınlanmış ve yayına hazır, yirmiyi aşkın radyo ve televizyon oyunun vardır.